Nawigacja

Prowokacyjna wystawa o jeńcach bolszewickich na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu

7 kwietnia 2017 na terenie Memoriału Katyńskiego umieszczono wystawę plenerową, na której znalazły się informacje niezwiązane ze zbrodnią katyńską, a odnoszące się do losów jeńców bolszewickich, którzy w 1920 roku trafili do polskiej niewoli. Tablice ustawiono przed planowanym przyjazdem polskiej delegacji na uroczystości do Katynia.

„Łącznie w ciągu 20 miesięcy wojny w niewoli polskiej znalazło się około 157 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej. Po wojnie do ojczyzny wróciło około 75 tysięcy” – napisano na jednej z tablic umieszczonych na ternie Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Jak podaje rosyjski portal internetowy SmolDaily.ru, napis na tablicach głosi też m.in., że przyczyną śmierci dziesiątków tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej były „wilgotne i źle ocieplane baraki i półziemianki, złe i nieregularne wyżywienie, ostry niedostatek obuwia i odzieży, choroby zakaźne, grubiańskie i okrutne obchodzenie się z jeńcami, samowola administracji obozowej”. Jak podkreślono, wśród historyków ciągle trwają spory dotyczące ustalenia dokładnej liczby zmarłych.

Ustawienie tablic na terenie Memoriału Katyńskiego potwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektor wykonawczy Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego (RWIO) Władisław Kononow. Jak dodał, zapowiadają one ekspozycję w przyszłym muzeum, które ma powstać na terenie rosyjskiej części Zespołu Memorialnego Katyń do końca 2017 roku. Wystawa ta ma być poświęcona stosunkom polsko-rosyjskim w XX wieku.

Działania strony rosyjskiej „z ogromnym zaniepokojeniem i rozczarowaniem” przyjęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W specjalnym komunikacie resort podkreślił, że tablice umieszczone przez Rosjan na polskim cmentarzu zawierają nieprawdziwe informacje o jeńcach bolszewickich. „Podane na tablicach informacje, w szczególności dotyczące liczby zmarłych jeńców, kilkukrotnie przewyższają faktyczne dane, potwierdzone zarówno przez polskich, jak i rosyjskich historyków. Co więcej, zdecydowana większość jeńców zmarła z powodu panujących w obozach warunków, wynikających z dramatycznej sytuacji gospodarczej ziem polskich, naznaczonych wieloletnią walką o odzyskanie i utrzymanie niepodległości. Warunki te dotykały w jednakowym stopniu żołnierzy radzieckich, jak i obywateli polskich” – czytamy w oświadczeniu MSZ..

Wobec profanacji polskiego miejsca pamięci w Katyniu zaprotestował też Instytut Pamięci Narodowej. „Działania ukierunkowane na stworzenie właśnie w Katyniu miejsca propagującego fałszerstwa historyczne na temat losu jeńców bolszewickich z 1920 roku są budzącym najwyższy sprzeciw kolejnym przejawem sowieckiej i rosyjskiej polityki kłamstw i manipulacji historycznych o jednoznacznych znamionach prowokacji” – oświadczył IPN.