Memoriał

Memoriał

Memoriał jest rosyjskim stowarzyszeniem powstałym 28 stycznia 1989 r. Zajmuje się głównie badaniem, upamiętnianiem i propagowaniem wiedzy o represjach sowieckich oraz ofiarach reżimu totalitarnego w Europie Wschodniej. Jednym z najważniejszych zagadnień, którymi zajmuje się Memoriał, jest zbrodnia katyńska. Rosyjscy członkowie stowarzyszenia byli pierwszymi obywatelami upadającego ZSRS, którzy wyrazili żal z powodu zbrodni katyńskiej oraz innych przewinień Rosji Sowieckiej wobec narodu polskiego.

Obecnie stowarzyszenie boryka się z licznymi problemami. Władze Federacji Rosyjskiej od wielu lat prowadzą kampanię oczerniającą Memoriał w oczach Rosjan. Stowarzyszenie jest przedstawiane jako „siatka zagranicznych agentów”. Powodem jest jego działalność ujawniająca zbrodnie sowieckie i przywracająca pamięć o ofiarach „czerwonego” reżimu.

 

Docenienie zasług

Dzięki podpisaniu w latach 90-tych porozumienia z Ośrodkiem Karta, Memoriał bierze udział w tworzeniu listy osobowej polskich ofiar reżimu sowieckiego. W 2008 r. stowarzyszenie zostało wyróżnione za swe działania Medalem Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W 2012 r. Instytut Pamięci Narodowej uhonorował Memoriał nagrodą Kustosza Pamięci Narodowej

Opcje strony

do góry