Wykonujący rozkazy
W zbrodnię katyńską zaangażowano ok. 2 tys. funkcjonariuszy NKWD, różnych stopni. 71 z nich zostało wyróżnionych za udział w masakrze.
26 października 1940 r. 125 funkcjonariuszy NKWD uczestniczących w przygotowaniu zbrodni i jej wykonaniu zostało nagrodzonych przez Ławrientija Berię tajnym rozkazem nr 001365 NKWD ZSRS za „pomyślne wykonanie zadań specjalnych”. Na liście tej znajdowali się m.in.:
- komisarz bezpieczeństwa państwowego (b.p.) 3. rangi Wsiewołod Mierkułow, naczelnik Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego NKWD;
- komisarz b.p. 3. rangi Bogdan Kobułow, szef Głównego Zarządu Gospodarczego NKWD;
- komisarz b.p. 3. rangi Sołomon Milsztejn, naczelnik Głównego Zarządu Transportowego NKWD;
- komisarz b.p. 3. rangi Ławrientij Canawa, szef NKWD na Białorusi;
- komkor Iwan Maslennikow, zastępca Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ds. wojsk NKWD;
- komdiw Wasilij Czernyszow, naczelnik Głównego Zarządu Poprawczych Obozów i Kolonii Pracy NKWD (Gułag) oraz zastępca szefa NKWD;
- kombryg Michaił Kriwienko, naczelnik sztabu Wojsk Konwojowych NKWD;
- płk Aleksiej Rybakow, szef Oddziału Operacyjnego Głównego Zarządu Wojsk Konwojowych NKWD;
- st. major b.p. Paweł Fitin, naczelnik 5 Wydziału (INO – wywiad) Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego NKWD;
- st. major b.p. Trofim Kornijenko, naczelnik 1 Oddziału 3 Wydziału Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego NKWD;
- st. major b.p. Nikołaj Siniegubow, naczelnik pionu śledczego i zastępca naczelnika Głównego Zarządu Transportowego NKWD;
- major b.p. Leonid Basztakow, naczelnik 1 Wydziału Specjalnego (ewidencyjno-statystycznego) NKWD;
- major b.p. Pawieł Begma, naczelnik Wydziału Specjalnego (Osobyj Otdieł OO) Białoruskiego Okręgu Wojskowego;
- major b.p. Aleksandr Bieljanow, zastępca naczelnika Wydziału Specjalnego (OO) przy Głównym Zarządzie Bezpieczeństwa Państwowego NKWD;
- major b.p. Wasilij Błochin, naczelnik Wydziału Komendanckiego w Zarządzie Administracyjno-Gospodarczym NKWD;
- major b.p. Dmitrij Tokariew, naczelnik Obwodowego Zarządu NKWD w Kalininie;
- major b.p. Konstantin Zilberman, zastępca naczelnika Głównego Zarządu Więziennictwa (GTU) NKWD;
- major b.p. Aleksiej Okuniew, zastępca szefa 1. wydziału I Oddziału Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Państwowego NKWD ZSRS;
- major b.p. Piotr Safonow, naczelnik Obwodowego Zarządu NKWD w Charkowie;
- major b.p. Filipp Doronin, komendant więzienia wewnętrznego UGB Zarządu NKWD obwodu charkowskiego;
- kapitan b.p. Anatolij Kalinin, pomocnik naczelnika 1 Wydziału Specjalnego NKWD;
- kapitan b.p. Jemielian Kuprijanow, naczelnik Obwodowego Zarządu NKWD w Smoleńsku;
- kapitan b.p. Arkadij Giercowski, zastępca naczelnika 1 Wydziału Specjalnego NKWD;
- kapitan b.p. Wasilij Pawłow, zastępca naczelnika Obwodowego Zarządu NKWD w Kalininie;
- kapitan b.p. Nikołaj Ratuszny, zastępca szefa NKWD na Ukrainie;
- kapitan b.p. Władimir Smorodinski;
- kapitan b.p. Władimir Zubcow, zastępca szefa Zarządu NKWD obwodu smoleńskiego;
- kapitan b.p. Piotr Jakowlew, zastępca szefa Oddziału Samochodowo-Technicznego NKWD ZSRS;
- kapitan b.p. Iwan Tikunow, pracownik Zarządu NKWD obwodu kalinińskiego;
- kapitan b.p. Paweł Tichonow, zastępca naczelnika Obwodowego Zarządu NKWD w Charkowie;
- st. lejtnant b.p. Michaił Kozochotski, szef I Oddziału Specjalnego Zarządu NKWD obwodu kalinińskiego;
- st. lejtnant b.p. Timofiej Kuprij, komendant oddziału administracyjno-gospodarczego Zarządu NKWD obwodu charkowskiego;
- st. lejtnant b.p. Trofim Jakuszew, pracownik Zarządu NKWD obwodu kalinińskiego;
- st. lejtnant b.p. Iwan Antonow, pracownik Oddziału Łączności Zarządu Administracyjno-Gospodarczego NKWD;
- st. lejtnant Iwan Szygalow, komendant Zarządu NKWD obwodu moskiewskiego;
- st. lejtnant b.p. Małach Żurawlow, daktyloskopista-bibliotekarz Zarządu NKWD obwodu smoleńskiego;
- st. lejtnant b.p. Grigorij Makarienkow, kierowca w Zarządzie NKWD obwodu smoleńskiego;
- st. lejtnant b.p. Josif Gribow, komendant wydziału komendanckiego Oddziału Administracyjno-Gospodarczego Zarządu NKWD obwodu smoleńskiego;
- st. lejtnant b.p. Prochor Prudnikow, komendant bloku więzienia Zarządu NKWD obwodu smoleńskiego;
- lejtnant b.p. Gierman Granowski, naczelnik 2 Wydziału Głównego Zarządu Poprawczych Obozów i Kolonii Pracy NKWD;
- lejtnant b.p. Iwan Biełow, szef oddziału rejonowego NKWD w osiedlu Bieżanicy w obwodzie kalinińskim;
- lejtnant b.p. Timofiej Burda, naczelnik korpusu więzienia wewnętrznego NKWD w Charkowie;
- lejtnant b.p. Makow, naczelnik 4 Oddziału 1 Wydziału Specjalnego NKWD (Kolegium Specjalne NKWD)
- lejtnant b.p. Sacharowa, st. oficer operacyjny 1 Wydziału Specjalnego NKWD
- lejtnant Nikita Mielnik, pracownik Zarządu NKWD obwodu charkowskiego
- lejtnant Michaił Lebiediew, nadzorca 1. kategorii więzienia nr 5 Zarządu NKWD obwodu kalinińskiego
- mł. lejtnant b.p. Jacewicz, naczelnik 2 Oddziału 2 Wydziału Głównego Zarządu Poprawczych Obozów i Kolonii Pracy NKWD
- mł. lejtnant b.p. Iwan Barinow, starszy oficer operacyjny I Oddziału Specjalnego NKWD ZSRS
- mł. lejtnant b.p. Michaił Goriaczew, szef Oddziału Samochodowo-Technicznego Zarządu Administracyjno-Gospodarczego Zarządu NKWD obwodu kalinińskiego
- mł. lejtnant b.p. Piotr Karcew, pracownik Zarządu NKWD obwodu smoleńskiego;
- mł. lejtnant b.p. Nikołaj Kisielow, pracownik I Oddziału Specjalnego NKWD ZSRS;
- mł. lejtnant b.p. Aleksiej Oficerow, pracownik I Oddziału Specjalnego NKWD ZSRS;
- mł. lejtnant b.p. Iwan Czużajkin, starszy nadzorca więzienia Zarządu NKWD obwodu smoleńskiego;
- mł. lejtnant b.p. Mitrofan Dawydow, nadzorca więzienia nr 1 Zarządu NKWD obwodu smoleńskiego;
- mł. lejtnant b.p. Iwan Frolenkow, dyżurny pomocnik komendanta Zarządu NKWD obwodu smoleńskiego;
- mł. lejtnant b.p. Michaił Grigorjew;
- płk Michaił Rostomaszwili, naczelnik Wydziału Specjalnego (OO) Charkowskiego Okręgu Wojskowego;
- Rieszetnikow, zastępca szefa NKWD na Białorusi;
- st. sierżant b.p. Nikołaj Kostiuczenko, kierowca Zarządu NKWD obwodu zachodniego-smoleńskiego;
- st. sierżant b.p. Aleksandr Aleksandrow, kierowca Zarządu NKWD obwodu kalinińskiego;
- st. sierżant b.p. Anton Mielnik, pracownik Zarządu NKWD obwodu charkowskiego;
- st. sierżant b.p. Nikołaj Gołowinkin, nadzorca więzienia UGB NKWD obwodu kalinińskiego;
- st. sierżant b.p. Afansij Moisiejenkow, nadzorca więzienia śledczego Zarządu NKWD obwodu smoleńskiego;
- st. sierżant b.p. Tichon Szczepka, nadzorca więzienia śledczego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego Zarządu NKWD obwodu charkowskiego;
- Aleksandr Kowalow, nadzorca więzienia śledczego Zarządu NKWD obwodu zachodniego;
- Siemion Łazarienko, nadzorca 1. kategorii więzienia Urzędu Bezpieczeństwa Państwowego Zarządu NKWD obwodu smoleńskiego;
- Łazar Tiwanienko, dyżurny komendant Komendantury Zarządu NKWD obwodu smoleńskiego;
- Gieorgij Tarasow, starszy w bloku więzienia ogólnego nr 1 Zarządu NKWD obwodu smoleńskiego
Funkcjonariusze Zarządu ds. Jeńców Wojennych NKWD:
- naczelnik zarządu Piotr Soprunienko
- komisarz zarządu Siemion Niechoroszew
- zastępcy naczelnika zarządu: Iwan Chochłow, Josif Połuchin, Mark Słucki, Nikołaj Worobiow
- inni funkcjonariusze Zarządu ds. Jeńców Wojennych NKWD: Iwan Baszłykow, Maks Goberman, Dmitrij Lisowski, Nikołaj Pronin, Nikołaj Romanow, Minningalim Sejfułlin, Iłłarion Sienkiewicz, Fiodor Surżykow.
Na terenie obozu w Kozielsku przebywał gen. Wasilij Zarubin, działający tam jako pełnomocnik operacyjny w celu rozpracowania więzionych tam polskich jeńców wojennych.