Przegląd filmowy Echa Katynia

Od 2010 roku Instytut Pamięci Narodowej corocznie w kwietniu organizuje przegląd filmowy Echa Katynia. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad Zbrodnia Katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się nie tylko do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni.

Niektóre z zagranicznych filmów wyświetlanych przez IPN podczas przeglądu Echa Katynia nie zostały jeszcze wyemitowane w żadnej z polskich stacji telewizyjnych.

Istotnym elementem spotkań filmowych są dyskusje panelowe z udziałem reżyserów, dyplomatów, naukowców, dziennikarzy, producentów filmowych, a także członków rodzin zamordowanych. Dyskusje odbywają się tuż po projekcjach, a wymiana poglądów między panelistami, prezentującymi różne punkty widzenia jest dodatkowym walorem przeglądu.

Początkowo projekcje odbywały się tylko w Warszawie, od 2013 roku przegląd ma wymiar ogólnopolski. Wstęp na spotkania jest bezpłatny. 

 

 

Wyszukiwarka
do góry